Güvenli Alışveriş Talimatı

Türkiye’de her ay milyonlarca insan; kullanılmış, ikinci el ürünleri satmak veya almak için ilan/ilanlar yayınlıyor. Aracı ücreti ödemeden, doğrudan satıcı ya da alıcı ile iletişime geçerek alışveriş yapmak karlı bir anlaşma yoludur. Genellikle çoğu insan dürüst ve sadece adil ticaret yapmak istiyor, fakat ticaretin herhangi bir alanında olduğu gibi, özellikle alıcının ve satıcının doğrudan internet üzerinden görüşmesinin yanlış anlaşılmaya ya da prensip sahibi olmayan biri ile karşılaşılmaya yol açabilme riski vardır. İlanlar üzerinden satın alırken daha güvenli ve olumlu bir deneyim sağlamak için yararlanabileceğiniz kurallarımız bunlardır:

Sağduyu ile hareket edin

Bir anlaşmayı değerlendirirken ortak akıl kullanmak önemlidir. Birçok sıradışı fırsatlar, ilanbul.com.tr ilanlar kısmında bolca bulunmaktadır. Temel kural, eğer bir teklif mantık çerçevesinde ise muhtemelen doğrudur. Eğer ilanın doğruluğu hakkında herhangi bir şüpheye kapılırsanız, daha dikkatli olmanızı öneririz. Daha fazla araştırın, hiçbir zaman bir eylemde bulunurken kendinizin baskı altına alınmasına izin vermeyin.

Satıcı ile görüşün ve ürünü görün

Her zaman mümkün olmayabilir, fakat mümkünse, satıcı ile buluşup alacağınız ürünü ya da var ise gerekli dökümanları ödemeyi yapmadan önce inceleyiniz. Bunun göz önünde bulundurulması, bazı hayvan ya da evcil hayvanları alırken önemlidir (aşağıya bakınız).

Şahısa ödeme yapın veya fatura üzerinde ödeyin

Almak istediğiniz ürün, rezervasyon veya bunların sevkiyatı için önceden ödeme yapmaktan kaçının. Fatura, fiş veya ürünü satın aldığınıza dair her hangi bir yazılı kanıt olmadan, ödeme yapmamaya özen gösterin. Özellikle, ilk belirtilen adresten farklı olarak teslimat adresi veren satıcılar hakkında dikkatli olun, bunun karşılığında size veya kargo şirketine ödeme yapması talabinde bulunun. Eğer ürün bedelinin, adrese teslim edilmeden önce ödenmesi gerekli ise; sadece güvenli üçüncü taraf ödeme sağlayıcısı veya senet,çek vb gibi ( alınan ürün onaylanana kadar ödemeyi satıcı adına tutan) ödeme yöntemleri kullanın. Ödeme sağlayıcısının Finansal Davranış Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olduğundan emin olun. Üründen memnun olmama ihitmaline karşı satıcının iade politikasını kontrol edin. Yurtdışından gönderilen ürünlere gümrük vergisi yükümlülüğü olabileceğini unutmayın.

Güvenli ödeme yöntemlerini kullanın

Satıcı tarafından gönderilen e-postalarda, üçüncü taraf ödeme sağlayıcıları olduğunu idda eden URL’leri ya da linkleri kontrol etmeden kullanmaktan çekinin. Genel olarak kullanılan taktik, güvenilir olarak görünen bir sitenin linkini gönderip, sizin oturum açma bilgilerinizi, banka bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgileri uygunsuz bir şekilde kullanmak amacı ile ele geçirmektir("e-dolandırıcılık" olarak geçer).

Kişisel bilgilerinizi koruyun

Kişisel bilgileriniz- adınız, telefon numaranız, adresiniz, kimlik numaranız, doğum tarihiniz, banka ya da banka kart bilgileriniz, pasaport bilgileriniz, ve oturum açma bilgileriniz- değerlidir ve kolayca suistimal edilebilir. Alıcı ve satıcının hangi kişi ile alışveriş yaptığını biliyor olması gerekebilir ve satıcının ürünleri gönderebilmesi için bazı bilgilere ihtiyaç duyulabilir. Fakat, alışveriş sırasında, gerektiğinden fazla bilgi paylaşmamaya ve kredi kartı, kimlik numarası, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizi karşı tarafa vermemeye özen gösterin.

Evcil hayvan alımı

ilanbul.com.tr ilanları; yasal, güvenli ve sağlıklı hayvan veya evcil hayvan ticareti ilanlarını destekler. Ancak, internetten ticaret yaparken; ticaretin doğasından dolayı, hem kendi güvenliğiniz için hem de hayvanların ve kamunun güvenliği için ekstra önlem almanız gerekir. Kaynağını bilmediğiniz bir yerden asla hayvan almayınız. Bir hayvanın nerden geldiğini ve nerde doğduğunu bilmeniz önemlidir. Bu sayede, hem Türkiye’de doğup büyüdüğünden emin olmuş olursunuz hemde kendinizi yasal olamayan bir duruma sokmaktan kurtarmış olursunuz. Almanız gereken önlemleri iyice araştırmanız önerilir.

Kişisel güvenlik

Bir satıcı ile buluşurken ya da ürünü incelerken, eğer bir şüpheniz var ise kendi güvenliğiniz için yanınıza üçüncü bir kişi alınız ya da en azından nereye gittiğinizi üçüncü bir kişiye söyleyiniz. Eğer mümkün ise, satıcı ile halka açık bir yerde, gündüz vakti buluşunuz ve yanınızda yüklü miktarda para taşımaktan kaçınınız.

Sorumluluk reddi

ilanbul.com.tr ilanları otomatik olarak elde edildiğinden, ilanların kesinliği ya da dış sitelere yönlendirilen linklerin kesinliği garanti edilemez. ilanbul.com.tr ilanlarının, dış site yapımcıları ile ya da onları onaylayanlar ile hatta kullanıcıları ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.